

SMVdanmark har set mange eksempler på steder hvor en kommune har afgivet kontrolbud, som viser sig at være dyrere end bud fra private virksomheder. "Alligevel vælger kommunen selv at løse opgaven", siger cheføkonom Lars Magnus Christensen.
Strammere kurs imod kommunalt opgavetyveri
Politik - 24. apr. 2018
På høje tid måske? Men nu har Regeringen og en række partier lavet en aftale, som skal dæmme op mod unfair konkurrence fra det offentlige.
Må en kommune konkurrere med private virksomheder om opgaver for fx private borgere? Nej, mener SMVdanmark, som i mange år regelmæssigt har mødt frustrerede medlemmer, der føler sig snydt af unfair konkurrence fra det offentlige. Derfor hilser SMVdanmark den nye politiske aftale velkommen.
”Mange virksomheder oplever, at deres kommune på en gang er virksomhedernes lokale myndighed, potentielt virksomhedens vigtigste kunde, og samtidig virksomhedens værste konkurrent. En konkurrent, der fratager dem arbejde, og som virksomhederne endda medfinansierer gennem skatten. Det er helt uholdbart og sker samtidig med, at kommunerne appellerer til, at virksomhederne skal ansætte lærlinge og gøre plads til ressourcesvage personer i deres virksomhed”, siger Lars Magnus Christensen cheføkonom i SMVdanmark.
For at dæmme op for opgavetyveriet har SMVdanmark derfor gennem flere år presset på for klare og stramme regler for, hvilke opgaver, kommunerne må udføre. Og nu er resultatet kommet.
Strammere regler for kontroludbud
Når virksomhederne byder på kommunale opgaver kommer i konkurrence med kommunernes egne interne afdelinger, er der tillige behov for strammere regler for kommunens udregning af kontrolbud, når kommuners egne afdelinger deltager i konkurrencen om opgaverne.
”Kommunerne bør have pligt til at overdrage det udbudte arbejde til den virksomhed, som giver det bedste bud. I SMVdanmark har vi dog set mange eksempler på steder hvor en kommune har afgivet kontrolbud, som viser sig at være dyrere end bud fra private virksomheder. Alligevel vælger kommunen selv at løse opgaven. Derved har en masse private aktører spildt tid og penge på at beregne tilbud til kommunen, og skatteyderne får mindre for deres penge”, siger Lars Magnus Christensen.
Bedre mulighed for at klage
Den politiske aftale sikrer også en bedre klageadgang, som virksomheder kan bruge, hvis de oplever unfair konkurrence fra det offentlige.
”I den seneste sag, hvor SMVdanmark klagede over en kommunes overtrædelse af kommunalfuldmagten, tog det hele fire år at få en afgørelse. Lettere adgang til at klage har derfor været et stort ønske fra SMVdanmark. Tidligere har det nærmest været umuligt at klage over unfair konkurrence fra det offentlige”, siger Lars Magnus Christensen.
Vil du vide mere?
Kontakt Lars Magnus Christensen på telefon 41 27 28 38
Læs mere om aftalen på Erhvervsministeriets hjemmeside.
Nyhedsarkiv
Hvis du leder efter en bestemt nyhed, kan du i arkivet over nyheder bladre gennem en længere nyhedsoversigt.Seneste:
Nyheder


Nyheder
Er din virksomhed forberedt på en hård Brexit?
For SMV'er - 8. feb. 2019
Hvis du vil undgå ekstra told og afgifter, kan en hård Brexit betyde, at du i fremtiden får behov fo
...
Navigerer du ubesværet i det digitale univers?
For SMV'er - 6. feb. 2019
Ellers er der hjælp at hente på
biblioteker landet over, som tilbyder vejledning til de virksomhede
...
Regeringen har travlt: Vil finde byrder for 4 mia. kr.
Politik - 6. feb. 2019
Regeringen er nået ca. en tredjedel i mål i forhold til at lette administrative byrder for 4 mia. kr
...
Valget er på vej: 5 skarpe SMV-spørgsmål til Venstre
For SMV'er - 4. feb. 2019
SMVdanmark har stillet alle folketingets erhvervsordførere fem spørgsmål på vegne af SMV’erne.
Her
...
For SMV'er
Er din virksomhed forberedt på en hård Brexit?
For SMV'er - 8. feb. 2019
Hvis du vil undgå ekstra told og afgifter, kan en hård Brexit betyde, at du i fremtiden får behov fo
...
Navigerer du ubesværet i det digitale univers?
For SMV'er - 6. feb. 2019
Ellers er der hjælp at hente på
biblioteker landet over, som tilbyder vejledning til de virksomhede
...
Valget er på vej: 5 skarpe SMV-spørgsmål til Venstre
For SMV'er - 4. feb. 2019
SMVdanmark har stillet alle folketingets erhvervsordførere fem spørgsmål på vegne af SMV’erne.
Her
...
Småsagsprocessen: Lettere og billigere at inddrive gæld
For SMV'er - 22. jan. 2019
En kunde betaler ikke sin faktura på 10.000 kr. Sender du sagen til inkasso? Måske er der en enklere
...
Pressemeddelelser
Nyt håb om enklere hverdag for helt små virksomheder
Pressemeddelelser - 8. feb. 2019
SMVdanmark er tilfreds med regeringens nye udspil, som skal spare erhvervslivet for byrder for 2,6 m
...
Nytårshilsen: År 2018 står for tur – et spændende 2019 står på lur
Pressemeddelelser - 26. dec. 2018
Nu står år 2019 på lur, og det bliver med garanti spændende. Det skriver Niels Techen, formand for S
...
SMV-repræsentant i Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Pressemeddelelser - 13. dec. 2018
Adm. direktør i BM Silo ApS, Dorte Zacho Martinsen, repræsenterer små og mellemstore virksomheder i
...
Ny lov om erhvervsfremme giver adgang for alle virksomheder
Pressemeddelelser - 13. dec. 2018
SMVdanmark tager meget positivt imod vedtagelsen af den nye lov om erhvervsfremme, der har til formå
...