Ukraine er et land midt i en historisk genopbygningsproces. Trods den igangværende konflikt med Rusland, er byer, virksomheder og lokalsamfund i fuld gang med at genetablere sig, og midt i udfordringerne spirer nye muligheder for samarbejde, investering og handel.
Som en del af Danmarks indsats i Ukraine inviterer DBA (Danish Business Association) i samarbejde med Den Danske Ambassade din virksomhed med på en studie- og investortur til Mykolaiv. Her får du et unikt indblik i landets vækstpotentiale og møder de mennesker og virksomheder, der allerede er i fuld gang med at forme fremtidens Ukraine.
Ukraine som marked og samarbejdspartner
Ukraine er både interessant som samarbejdspartner og sourcing-land, men også som et helt nyt marked for eksisterende danske produkter. Med en veluddannet arbejdsstyrke, lave produktionsomkostninger og stærke kompetencer inden for landbrug, energi, byggeri, software og forskning rummer landet store muligheder for danske virksomheder.
Mange danske virksomheder er allerede aktive i landet, særligt inden for landbrug, metal- og træbearbejdning, tekstilproduktion og softwareudvikling – og der er plads til mange flere. Turen giver dig derfor ikke blot indsigt, men en reel investeringsmulighed for at udvide forretningen og skabe nye partnerskaber.
Netop Mykolaiv er udpeget som et af de vigtigste områder i den danske regerings Ukraine-indsats. Regionen er kendt for sit stærke landbrug, sin maritime industri og et spirende fokus på grøn energi og let industri. For danske virksomheder betyder det adgang til muligheder, der spænder fra fødevareproduktion og energi til byggeri, software og forskning.


