Ved første øjekast kan mailen se troværdig ud, fordi svindlerne bruger rigtige medarbejdernavne. Men ser man nærmere på afsenderadressen, vil den ofte afsløre, at mailen ikke kommer fra medarbejderens rigtige arbejdsmail.
Politiets råd er derfor: Hvis en medarbejder beder om at få ændret bankoplysninger, skal ændringen altid verificeres direkte med medarbejderen ad en anden kanal – fx telefonisk – før der foretages ændringer.
Den sikreste løsning til lønudbetaling er fortsat NemKonto, da den sikrer korrekt udbetaling, også hvis medarbejderen skifter bank.
Mange virksomheder mangler stadig basale sikkerhedstiltag
Advarslen kommer samtidig med, at nye tal fra IT-konsulentvirksomheden itm8’s Cyber Security Survey viser, at mange danske virksomheder fortsat mangler basale sikkerhedstiltag.
Ifølge undersøgelsen har 35 procent af danske virksomheder slet ikke en beredskabsplan. 40 procent har en plan, men tester den ikke. Kun 21 procent har en plan og tester den løbende.
Samtidig har 6 ud af 10 virksomheder ikke gennemført sikkerhedstest eller cyberøvelser inden for de seneste 12 måneder. Tallene bygger på svar fra 192 danske direktører, IT-chefer og beslutningstagere.
Ifølge Christian Ingerslev, CEO i itm8, viser resultaterne fra årets cyberrapport et tydeligt mønster: Virksomhederne er opmærksomme på truslen, men de mangler prioritering og handlekraft for at følge med udviklingen
“Det er ikke længere et spørgsmål, om cyberangreb sker, men hvornår og hvordan. Jeg er selv forhenværende CEO i en virksomhed, der har oplevet konsekvenserne af et massivt cyberangreb,” siger Christian Ingerslev.
Hackere arbejder også efter kl.16
Itm8’s undersøgelse viser desuden, at mange virksomheder har et hul i beredskabet uden for normal arbejdstid. 19 procent overvåger kun deres IT-miljø inden for almindelig åbningstid, mens 15 procent slet ikke overvåger det.
“Hackere arbejder desværre også efter klokken 16. Heldigvis har det aldrig været lettere at gøre noget ved IT-sikkerheden. IT-leverandører tilbyder i dag pakkeløsninger og overvågning på abonnement. Så for at komme i gang, behøver man hverken smadre sparegrisen eller ofre bundlinjen for at hyre sin egen IT-sikkerhedsekspert,” siger Christian Ingerslev.
Få gode råd til, hvordan I sikrer jer mod cyberangreb.