Husk at du har adgang til juridisk service og rådgivning

Som medlem af SMVdanmark har du adgang til at søge råd og vejledning hos vores jurister, som arbejder indenfor et bredt spekter af erhvervsjuraen og besvarer spørgsmål fra medlemmer og medlemsorganisationer.

Målrettet juridisk rådgivning, Kurser & Foredrag

Som medlem af SMVdanmark har du adgang til råd og vejledning hos vores jurister, som tager sig af mange af de juridiske spørgsmål, man støder på som selvstændig i en lille virksomhed. Det kan være om kontrakter i forbindelse med køb og salg, et problem vedr. din lejekontrakt, regler om markedsføringsloven og persondata, byggejura osv. Får du problemer med ansættelsesforhold, kan vi hjælpe dig videre til én af vores mange medlemsorganisationer.

Juridisk konsulent & cand.jur. Thea Lyskov Søndergaard, er en del af SMVdanmarks juridiske team, som rådgiver vores medlemmer og besvarer spørgsmål af juridisk karakter.
Juridisk konsulent & cand.jur. Thea Lyskov Søndergaard, er en del af SMVdanmarks juridiske team, som rådgiver vores medlemmer og besvarer spørgsmål af juridisk karakter. Foto: John Ehbrecht.

Vores jurister arrangerer også målrettede kurser og foredrag, der gør, at du kan være godt ”klædt på” ifm. nye tiltag som fx GDPR (den nye persondataforordning) og AB 18 (reglerne for byggeriets nye standardkontrakter).

Du kan læse meget mere om de services, SMVdanmarks juridiske afdeling yder her  – og når du er logget på vores hjemmeside  kan du bl.a. hente skabeloner og tilmelde dig aktuelle kurser, som fx AB 18-kurser, over hele landet.

Læs også:

Gratis dokumenter til GDPR

Gratis dokumenter til GDPR

Har du fået helt styr på din virksomheds håndtering af persondata? Som medlem af SMVdanmark har du a..

Jura: Tilbud eller overslag, hvad er forskellen?

Jura: Tilbud eller overslag, hvad er forskellen?

Når en kunde beder om at få lavet et stykke arbejde, og du giver en pris, er det så et tilbud eller ..

Jura: Få styr på reglerne for betalingsfrister

Jura: Få styr på reglerne for betalingsfrister

Mange små og mellemstore virksomheder, SMV’er, oplever, at deres store kunder kræver helt urimeligt ..